
Powrót Dantego zapowiada rewolucję w Bayernie! Nowa era młodych trenerów w Monachium
Legendarny obrońca FC Bayern, Dante, powróci latem do Monachium jako menedżer drugiej drużyny grającej w Regionallidze. Według „Sport Bild”, ten zaskakujący come-back bohatera treble'u z 2013 roku (zdobycie Bundesligi, Pucharu Niemiec i Ligi Mistrzów) otworzy nową erę w akademii rekordowego mistrza Niemiec. Bayern rezygnuje z ciągłości w U23 na rzecz rotacji młodych, byłych zawodników klubu – najlepiej wychowanków – jako trenerów drugiej ekipy. Stanowisko to ma stać się kuźnią talentów trenerskich, z których absolwenci, przechodząc do innych klubów, utrzymają sieci kontaktów korzystne dla Bawarczyków.
Strategię tę forsuje dyrektor sportowy Christoph Freund, który przed przejściem do Bayernu w 2023 roku przez osiem lat odnosił sukcesy w RB Salzburg. Tamtejsi byli trenerzy, tacy jak Marco Rose, Adi Hütter, Jesse Marsch, Matthias Jaissle, Roger Schmidt czy Pepijn Lijnders, są dziś gwiazdami rynku szkoleniowego. Bayern swoją akademią również wypuścił cenione nazwiska: Sebastian Hoeneß, bratanek szefa klubu Uliego Hoeneßa, poprowadził drugą drużynę do tytułu w Trzeciej Lidze w 2020 roku, a obecnie jako trener VfB Stuttgart wywalczył wicemistrzostwo Bundesligi, awans do Ligi Mistrzów i Puchar Niemiec. Inny przykład to Martin Demichelis – po starcie w rezerwach Bayernu ustabilizował walczący o utrzymanie RCD Mallorca w La Lidze (3 zwycięstwa w 7 meczach, w tym sensacja z Realem Madryt).
42-letni Dante kończy karierę w OGC Nice, gdzie jako kapitan rozegrał tylko 16 meczów w tym sezonie z powodu kontuzji kolana i łydki. W barwach Bayernu zaliczył 133 oficjalne występy. W wywiadzie dla klubowego magazynu „51” marzył o powrocie jako trener, by przekazywać doświadczenie z ponad 600 meczów i rozwijać graczy. Jego marzenie się spełnia – i wielu widzi w tym początek nowej, obiecującej ery w Bayernie.



